13 lipca 2024
Opinie 30 listopada 2020

Biokominek i telewizor w jednym pomieszczeniu - o tym pamiętaj

Czy w tym samym pomieszczeniu może się znaleźć miejsce zarówno dla biokominka, jak i dla telewizora? Wiele zależy od tego, jak planujemy zamontować sam biokominek. Różne rozwiązania są uzależnione przede wszystkim od tego, jak duże są nasze mieszkania, nie bez znaczenia wydaje się jednak również to, że wiele zależy od ich rozkładu. Jeszcze zanim dokonamy zakupu powinniśmy więc podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie powinniśmy umieścić tego rodzaju urządzenie. Wśród propozycji, jakie wówczas padają, najbardziej interesującą wydaje się ta, która dotyczy pokoju dziennego. Nie jest to zresztą wcale zaskoczenie, skoro mamy do czynienia z miejscem, w którym spędzamy nasz wolny czas i w którym w szczególny sposób zależy nam na tym, aby cieszyć się przytulną atmosferą. Wiele osób nie ma jednak pojęcia, jak połączyć biokominek oraz telewizor. Pojawia się przecież realna obawia o to, że oba sprzęty nie będą ze sobą najlepiej korespondować. Na szczęście, ich harmonijna aranżacja nie musi być wcale tak trudna, jak nam się początkowo wydawało. Oczywiście, nie obejdzie się bez dobrego projektu i… odrobiny rozsądku. Jeśli wiemy, że w salonie pojawi się biokominek i telewizor, już podczas zakupu warto zainteresować się przede wszystkim możliwie jak najdelikatniejszym modelem. Jednocześnie warto koncentrować się na rozwiązaniach, które nie są przesadnie zdobne, bo przecież w niewielkiej odległości od biokominka chcemy umieścić drugi obiekt skutecznie skupiający na sobie uwagę. Jeśli biokominek ma być zlokalizowany nie pod, ale nad telewizorem, konieczne będzie zachowanie dużej ostrożności podczas nalewania do niego płynu.

Zasady, których warto przestrzegać

Górna ściana biokominka jest zawsze dość gorąca, warto przy tym pamiętać, że jest w stanie nagrzać się nawet do temperatury 150 stopni Celsjusza. Jeśli więc chcemy podchodzić profesjonalnie do kwestii związanych z bezpieczeństwem, postarajmy się, aby telewizor znalazł się we wnęce, a sama przestrzeń wokół biokominka była dobrze wyizolowana. Przyda się także szczególna troska o wentylację obudowy kominka. Dobrze jest wiedzieć, że temperatura, jaką można uzyskać, jest wypadkową przynajmniej kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się wielkość charakterystyczna dla biopojemnika, choć nie bez znaczenia jest również szerokość otwarcia przesuwki. W praktyce oznacza to, że jest uzależniona od tego, jaka ilość tlenu jest dostarczona do spalania. W niektórych miejscach wynosi około 90 stopni, jak już jednak wspomniano, może wzrosnąć nawet do 150 stopni Celsjusza. W takim przypadku dobrym pomysłem może okazać się zabezpieczenie górnej płyty.

Montując biokominek nie możemy też zapominać o tym, że nie może się on znajdować w otoczeniu tak zwanych powierzchni palnych. Przyjmuje się też, że powinno się go instalować także w oddaleniu od tych materiałów, które nie są palne, mogą jednak ulec deformacji po kontakcie z wysoką temperaturą. Warto mieć też na uwadze to, że produktem uwalnianym przez biokominek w procesie spalania jest para wodna. Będzie ona emitowana także wtedy, gdy kominek będzie znajdował się blisko telewizora, a to sprawi, że możemy mieć do czynienia z niekorzystnym działaniem na elektronikę. Niebezpieczne może okazać się także oddziaływanie wysokich temperatur blisko ekranu telewizora. Może to odbić się zarówno na jego matrycy, jak i na obudowie. Na szczęście, mając na uwadze to, jak ważne są zasady bezpieczeństwa i jak duże znaczenie ma przestrzeganie ich, z pewnością uda nam się rozstrzygnąć dylemat biokominek a telewizor. Nie będziemy musieli z niczego rezygnować, a efekt końcowy okaże się satysfakcjonujący.