13 czerwca 2024
Aktualności 20 listopada 2020

Wybieramy paliwo do biokominka

Nie każdy może pozwolić sobie na tradycyjny kominek. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które definitywnie nie jest dla nas stworzone. Alternatywą dla niego jest biokominek – urządzenie z ogniem, które sprawdza się nie tylko jako dekoracja. To opcja idealna nie tylko dla osób nade wszystko ceniących sobie wygodę, ale również dla tych, które stawiają na pierwszym miejscu środowisko naturalne.

Paliwo do biokominka i jego zalety

Mówiąc o zaletach paliwa do biokominka, w pierwszej kolejności wypada podkreślić, że największą jest bez wątpienia jego ekologiczność. Takie paliwo jest źródłem energii bezpiecznym dla środowiska naturalnego, powstając na bazie alkoholu biologicznego. Plusem, którego nie można przeoczyć, jest jednak również jego wysoka jakość, o której świadczy choćby zawartość bioetanolu. Ten naturalny płyn jest produkowany z surowców roślinnych, a jego spalanie nie wytwarza dymu. W pomieszczeniu do powietrza trafia jedynie para wodna oraz dwutlenek węgla, tego ostatniego nie jest jednak dużo, nie trzeba więc obawiać się, że ucierpi na tym nasze zdrowie. Biokominek jest więc zaliczany do rozwiązań, do korzystania z których nie trzeba posiadać przewodów kominowych. Problemem nie jest więc umieszczenie go w jakimkolwiek miejscu. Paląc w nim należy pamiętać jedynie o tym, aby wentylować pomieszczenie, w którym się znajduje.

Mówiąc o zaletach takiego rozwiązania nie można przemilczeć i tego, że jedną z najważniejszych wydaje się być wygoda. Nie musimy obawiać się żadnych osadów, dymu oraz popiołu, a w związku z tym nie ma potrzeby częstego czyszczenia biokominka. Pozwala to na oszczędzenie nie tylko czasu, ale i energii. Produkt ten jest bezpieczny także dla naszego zdrowia. Najlepsze paliwa posiadają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W sprzedaży nie brakuje także tych paliw, które są produkowane w Polsce, co wpływa korzystnie na ich dostępność. Można je zamawiać przez Internet albo kupować w sklepie stacjonarnym wybierając tę opcję, która nam w największym stopniu odpowiada.

Biopaliwo – wiele zapachów

Wlewając paliwo do biokominka myślimy przede wszystkim o jego walorach wizualnych. Okazuje się jednak, że nie tylko one są jego atutem. Biopaliwo nie tylko nie wysusza powietrza, ale i doprowadza do jego nawilżenia. Może również wpływać na nas kojąco, bo sprzedawane jest w wielu nutach zapachowych. W rezultacie możemy myśleć o nim jako o ciekawej alternatywie dla klasycznych odświeżaczy powietrza.

Jakie biopaliwo wybrać?

Istnieje wiele czynników branych pod uwagę podczas wyboru biopaliwa, a jednym z najważniejszych wydaje się być jego cena. To ważny argument, nie warto jednak bazować jedynie na nim. To jakość powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie jako ten czynnik, który w największym stopniu wpływa na to, że dane urządzenie funkcjonuje prawidłowo. Warto też pamiętać, że im wyższa jest jakość biopaliwa, tym bardziej spokojni możemy być o poziom bezpieczeństwa domowników. Może się nam wydawać, że ocena jakości biopaliwa będzie trudna bez odpowiedniego doświadczenia. Na szczęście, nie jest to prawda. Jeśli chcemy mieć pewność, że znaleźliśmy produkt godny uwagi, powinniśmy upewnić się, że posiada on certyfikaty, w tym atest Państwowego Zakładu Higieny.

Nalewanie biopaliwa – o tym pamiętaj

Nalewanie biopaliwa niemal zawsze odbywa się w ten sam sposób. Płyn wlewa się do metalowego pojemnika umieszczonego w otworze biokominka. Najlepiej zapełnić go jedynie w połowie, co ograniczy do minimum ryzyko rozlania. Jeśli mamy do czynienia z produktami certyfikowanymi, pojemniki posiadają zwykle specjalną wkładkę absorbująca paliwo i chroniącą nas przed jego wylaniem. Warto pamiętać, aby nigdy nie dolewać alkoholu wtedy, gdy ogień już się pali, bo mogłoby to doprowadzić czy to do poparzenia, czy to do rozprzestrzenienia się ognia. Nie powinno się tego robić również zaraz po wygaśnięciu ognia.