4 grudnia 2024
Recenzje 30 listopada 2020

Paliwo do biokominka krok po kroku

Wiele osób marzy o własnym ognisku w domu, mamy przy tym do czynienia z pragnieniem, którego nie powinniśmy odbierać jedynie jako przenośnię. Migoczący ogień jest przecież w stanie sprawić, że każde mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bardziej przytulnego. Oczywiście, nie w każdych warunkach można zdecydować się czy to na kominek na drewno, czy to na pellet. Jeśli więc znaleźliśmy się w takiej sytuacji, powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniem alternatywnym takim, jak choćby kominek na biopaliwo. Paliwo wykorzystywane do biokominka charakteryzuje się tym, że jego spalanie nie generuje ani sadzy, ani dymu, a tym samym kominek taki nie wymaga przewodu kominowego. Wiąże się z tym jeszcze jedna zaleta, bo mamy do czynienia z kominkiem, który można ustawić w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Obecnie mamy do czynienia z kominkami w ich różnych wariantach, a więc choćby z kominkami stołowymi, ściennymi oraz stojącymi. Nie powinniśmy też narzekać na brak zróżnicowania ze względu na wzornictwo oraz cenę.

Bioetanol – paliwo do biokominka

Etanol kojarzymy przede wszystkim z produkcją napojów alkoholowych, nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Może być on wykorzystywany także w charakterze stosowanego w silnikach paliwa napędowego oraz jako opał w kominkach. On sam jest cieczą, czystą i bezbarwną, ulegającą biodegradacji, a tym samym nie stwarzającą zagrożenia toksykologicznego. Jego rozlanie nie pozostaje bez wpływu na środowisko, mamy jednak do czynienia jedynie z niewielkim zanieczyszczeniem. Podczas spalania etanolu dochodzi do wydzielania się wody i dwutlenku węgla. To także alkohol zwracający na siebie uwagę ze względu na wysoką liczbę oktanową, które już jakiś czas temu wyparł z benzyny szkodliwy ołów. Jego dodanie do benzyny sprawia, że dochodzi do całkowitego spalania mieszanki, to zaś prowadzi do mniejszej niż wcześniej emisji zanieczyszczeń. Bioetanol już od dawna jest też wykorzystywany jako sprawdzone paliwo do biokominka. Do jego wytwarzania dochodzi przede wszystkim w konsekwencji procesu fermentacji cukru. Oczywiście, najważniejszym źródłem cukru są odnawialne zasoby ziemniaków, kukurydzy i buraków cukrowych. Obecnie dość intensywnie bada się też to, czy paliwo etanolowe można uzyskać na bazie domowych odpadów. Oczywiście, uzyskanie cukru z biomasy nie jest prostym zadaniem. W tym celu konieczne jest potraktowanie jej zarówno kwasami, jak i enzymami, co sprawi, że dochodzi do zmniejszenia objętości materiału i otwarcia struktury roślinnych komórek. Celuloza rozkłada się przy udziale enzymów lub rozcieńczonych kwasów tworząc sacharozę oraz fermentując do etanolu.

Skład i zalety biopaliwa

Polska jest zobowiązana umowami międzynarodowymi do systematycznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jeśli więc przeanalizujemy biopaliwo na bazie etanolu, szybko okryjemy, że ma ono istotny wkład w ten proces. Oczywiście, sama produkcja etanolu nie zawsze była przyjazna środowisku naturalnemu. Kiedy szukano miejsca na nowe obszary pod uprawę biomasy, niejednokrotnie cierpiały na tym lasy deszczowe oraz inne cenne przyrodniczo obszary.

Dziś jednak o bioetanolu możemy mówić przede wszystkim jako o paliwie, które posiada szereg zalet zwłaszcza, jeśli zestawi się go z tak zwanymi paliwami konwencjonalnymi. To rozwiązanie pochodzące z surowców odnawialnych, nie musimy więc obawiać się, że składniki niezbędne do jego produkcji kiedyś się wyczerpią. Także sam proces jego spalania musi budzić zadowolenie ze względu na to, że w czasie jego trwania nie dochodzi do spalania gazów cieplarnianych. Sam skład biopaliwa imponuje nam swoją prostotą, a alkohol etylowy zajmuje nawet 96% wszystkiego, co możemy znaleźć w bioetanolu.