7 grudnia 2023
Aktualności 30 listopada 2020

Biokominek - zalety i wady


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Biokominki, podobnie jak i inne rozwiązania podnoszące komfort grzewczy w naszych domach, posiadają nie tylko szereg zalet, ale również przynajmniej kilka wad. Jeśli więc chcemy w pełni korzystać z możliwości, jakie otwierają przed nami, powinniśmy zaznajomić się tak z jednymi, jak i z drugimi. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasz wybór nie jest przypadkowy.

Największe zalety biokominków

Lista zalet biokominków jest długa, a osoby, które już z nich korzystają zwykle nie są w stanie wymienić jednej korzyści, która dominowałaby nad innymi. Z pewnością jednak na szczególną uwagę zasługuje tu różnorodność odnosząca się zarówno do samych typów, jak i wielkości oraz kształtów kolejnych modeli. Nie bez znaczenia jest i to, że decydując się na zakup biokominka, nie musimy jednocześnie zastanawiać się nad tym, czy powinniśmy zająć się jednocześnie budowaniem specjalnych szybów i ciągów wentylacyjnych. Biokominki mają i ten plus, że można z nich korzystać nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczenia.

Wady biokominków

Biokominki nie są wolne od wad choć, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ich zalet, mówiąc o wadach nie każdy wskazuje na tego samego rodzaju utrudnienie. Na pierwszy plan wysuwa się zatem to, że biopaliwo, choć przyjazne środowisku, jest stosunkowo drogie. Nie można zapominać także o tym, że moc grzewcza biokominka nie jest duża, a tym samym nie ma możliwości postrzegania go jako samodzielnego źródła ogrzewania. Nie wolno zapominać także o tym, że pomieszczenie, w którym znajduje się biokominek, powinno być regularnie wietrzone, bo w innych okolicznościach nie ma mowy o pełnym bezpieczeństwie.

O tym pamiętaj przed zakupem

Jeszcze przed zakupem biokominka dobrze jest sprawdzić, z jakiego tworzywa jest wykonany interesujący nas model. Zewsząd możemy usłyszeć, że mamy do czynienia z bezpiecznym rozwiązaniem, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że musimy mieć do czynienia z materiałem odpornym na działanie ognia. Nie bez znaczenia jest także miejsce instalacji biokominka, nie wolno więc zapominać o tym, że powinien on znajdować się w pewnym oddaleniu do tych przedmiotów, które są łatwopalne. Biokominek jest chwalony za swoje walory estetyczne, warto mieć jednak zawsze na uwadze to, że pali się w nim żywy ogień. Należy mieć to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy w pomieszczeniu, w którym się znajduje, przebywają także zwierzęta i dzieci.

Samo rozpalanie kominka nie zalicza się do czynności skomplikowanych, nie można jednak zapominać o tym, że wymaga od nas skupienia. Jeśli doprowadzimy do rozlania biopaliwa i nie zareagujemy w porę, możemy przecież doprowadzić do pożaru. Podczas napełniania pojemnika płyn może się rozlać. Naszym zadaniem jest wtedy możliwie jak najdokładniejsze wyczyszczenie powierzchni.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie