26 lutego 2024
Aktualności 20 listopada 2020

Biokominek i koszty z nim związane


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Kominek już od dawna nie jest postrzegany wyłącznie jako źródło ciepła. Dziś jest on również elementem wystroju wnętrza charakteryzującym się tym, że pomieszczenia zyskują dzięki niemu wyjątkowy klimat. W szczególny sposób doceniamy to podczas długich, zimowych wieczorów, choć kominek może nas cieszyć i zachwycać bez względu na porę roku.

Biokominek i jego specyfika

Biokominek to specyficzny rodzaj kominka. Nie wykorzystuje on klasycznego paliwa, ale paliwo bezwonne i bezdymne, czy to w postaci żelowej, czy to płynnej. Takie rozwiązanie sprawia, że biokominek może pojawić się także w pomieszczeniu, które nie spełnia określonych norm. Co więcej, nie ma konieczności zastosowania w jego przypadku przewodu dymowego, za pośrednictwem którego, w różnych sytuacjach, spaliny będą odprowadzane z klasycznych kominków. Jeśli więc decydujemy się na biokominek, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby pomieszczenie, w którym ma się on znajdować, było wentylowane we właściwy sposób.

Biokominek i jego wykonanie

Biokominek może być wykonany z wielu różniących się między sobą materiałów, możemy więc wspomnieć, między innymi, o stali nierdzewnej, szkle, kamieniu, betonie oraz MDF. Na rynku można natknąć się także na biokominki z aluminium, nie cieszą się one jednak dużą popularnością tak ze względów estetycznych, jak i z uwagi na niewielki poziom gwarantowanego przez siebie bezpieczeństwa. Obudowa biokominka nie wchodzi w bezpośredni kontakt z paleniskiem, powinna być jednak odporna na szkodliwe działanie wysokiej temperatury. Także sama jej konstrukcja powinna być stabilna i bezpieczna. Palenisko przeważnie jest wykonywane ze stali nierdzewnej. Dziś normą jest jego dwuwarstwowa konstrukcja, która minimalizuje ryzyko wycieku paliwa. Jednym z jego charakterystycznych elementów jest także zasuwa, dzięki której można regulować wysokość płomieni.

Wybór biokominka – na co zwracać uwagę?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń, podczas wyboru kominka kluczowe znaczenie powinna mieć dla nas jakość jego wykonania oraz to, jakie materiały zastosowano podczas budowy. Oczywiście, kierując się jedynie ceną, z pewnością uda się nam natrafić na produkt rzeczywiście tani, najprawdopodobniej jednak będzie to również produkt niebezpieczny. W rezultacie trudno będzie liczyć na to, że dostarczy nam on nie przyjemnych wrażeń, ale sporo nerwowych chwil. Przed zakupem konieczne jest także zdecydowanie się, czy bardziej odpowiada nam kominek mobilny, czy jego wersja naścienna. Czynnikiem, którego nie da się zignorować jest także rodzaj paliwa spalanego przez biokominek. Dziś w sprzedaży nie brakuje modeli stworzonych do stosowania gotowych wkładów z żelem, nie brakuje jednak także takich, które mają palenisko do uzupełniania paliwem płynnym znajdującym się w większym zbiorniku. W biokominkach możemy tez znaleźć zainstalowany tam już na stałe zbiornik przeznaczony na olejek eteryczny.

Paliwo do biokominka

Bez względu na to, jakie paliwo do biokominka wybierzemy, upewnijmy się, że posiada ono atest wydawany przez Państwowy Zakład Higieny. Paliwo bez atestu może okazać się niebezpieczne, nie powinniśmy być też zaskoczeni jego nieprzyjemnym zapachem. Wybór paliwa jest też uzależniony od tego, z jakim typem biokominka mamy do czynienia. Mogą być to wkłady z porcją żelu, duże zbiorniki, a także paliwo płynne znane jako bioetanol. Jeśli decydujemy się na stosowanie wysokiej jakości żeli, podczas palenia możemy liczyć na wysoki płomień w kolorze żółto-pomarańczowym. Ciekawie prezentują się wówczas także dochodzące z biokominka dźwięki przypominające odgłos drewna, które się pali. Bioetanol cieszy się dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jest produkowany na bazie alkoholu, a surowce wykorzystywane w tym celu są roślinnego pochodzenia. Podczas jego spalania nie ma mowy ani o spalinach ani o popiele.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie