7 grudnia 2023
Aktualności 30 listopada 2020

Biokominek w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Gdybyśmy chcieli wskazać jeden z tych trendów powiązanych z aranżacją wnętrz, który cieszy się obecnie szczególnie dużą popularnością, z pewnością byłby nim biokominek. Nie jest to zresztą zaskoczenie, skoro mówimy o rozwiązaniu nie tylko łatwym w montażu, ale i bezpiecznym dla swoich użytkowników. Czas więc zadać sobie pytanie już od jakiegoś czasu nurtujące wiele osób – czy taki kominek sprawdzi się dobrze także w bloku?

Biokominek idealny do mieszkania

Niedostateczna kubatura pomieszczenia oraz ograniczona możliwość instalowania przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie spalin sprawiają, że wiele osób nie może wcielić w życie marzenia o tym, aby posiadać kominek w jego tradycyjnym wydaniu. Nie oznacza to jednak, że należy z niego zrezygnować. Projektanci biokominków uważają, że problem ten można rozwiązać korzystając właśnie z rozwiązań bazujących na ekologicznym paliwie powstającym na bazie alkoholu pochodzenia roślinnego. Podczas spalania takiego paliwa do pomieszczenia przedostaje się jedynie para wodna. Owszem, pojawiają się także pewne ilości dwutlenku węgla, są to jednak ilości śladowe, porównywalne z tymi, które uwalniają się, gdy oddychamy. Biokominki nie emitują nie tylko dymu, ale i innych szkodliwych substancji, a tym samym nie trzeba ich podłączać do przewodu kominowego. Są też przyjazne dla środowiska, a ponieważ nie generują popiołu i sadzy, utrzymanie ich w czystości nie jest dużym wyzwaniem. Wspomniana już para wodna, która powstaje w procesie spalania, również nie powinna nas niepokoić. Co więcej, jej znakiem rozpoznawczym jest to, że nie pogarsza, ale poprawia wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na biokominek, możemy wykorzystywać go także do domowych zabiegów z zakresu aromaterapii. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy umieścili w nim naczynie, w którym znajduje się olejek zapachowy działający czy to uspokajająco, czy to pobudzająco. Aromaterapia jest wyjątkowo skuteczna także wtedy, gdy staramy się uporać z infekcją górnych dróg oddechowych.

Biokominki nigdy nie stanowią jedynego źródła ogrzewania w domu, można jednak liczyć na to, że sprawdzą się znakomicie jako dodatkowe źródło ciepła. Co ciekawe, można na nie liczyć nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Niemal cała energia uzyskana w procesie spalania zawsze trafia do tego pomieszczenia, w którym zlokalizowany został biokominek. Tu pewne znaczenie ma wielkość pomieszczenia, a także to, z jak dużym pojemnikiem na biopaliwo mamy do czynienia.

Bezpieczeństwo

Biokominek jest rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale i nieskomplikowanym wtedy, gdy w grę wchodzi jego użytkowanie. Nie można jednak zapominać o tym, że przynajmniej kilku zasad bezpieczeństwa z nim związanych należy przestrzegać bez względu na okoliczności. Biopaliwo to produkt łatwopalny, nie należy więc dolewać go nie tylko do płonącego, ale i do jedynie nagrzanego kominka. Nie można też zapominać o tym, że pomieszczenie, w którym się on znajduje, musi być regularnie wietrzone. Należy też otoczyć szczególną troską wszystkie elementy łatwopalne takie, jak meble, wykładzina i firany. Przyjmuje się, że odległość dzieląca je od kominka powinna wynosić przynajmniej półtorej metra. Zapalony kominek nie może być też pozostawiany bez opieki, gasić powinniśmy go więc nie tylko wychodząc z domu, ale także szykując się do snu. Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, zyskamy nie tylko dodatkowe źródło ciepła w naszym domu, ale także oryginalną dekorację. To ostatnie wydaje się równie cenne, jeśli weźmie się pod uwagę niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne takiego rozwiązania.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie