7 grudnia 2023
Aktualności 19 listopada 2020

Biokominki: Alternatywa dla pieców opalanych drewnem


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

Wiecie, jak bardzo kocham mój piec do spalania drewna w jadalni. Ale to było cholernie drogie. Mówimy o czterech cyfrach. Jest koszt pieca, koszt przewodu kominowego, koszt wszystkich małych kawałków, takich jak rejestracja i kominiarz, a potem koszt zamontowania wszystkiego. Nie jest to łatwe do zmontowania, jeśli chodzi o przewiezienie 9-metrowego stalowego przewodu kominowego po drabinach i na dach. Nawet jak na nas, to był zbyt długi odcinek. To wszystko było drogie.
Istnieje jednak znacznie tańsza, łatwiejsza alternatywa - ogień z bioetanolu. Powiedz co teraz, słyszę jak pytasz? Bioetanol. To rodzaj płynu, który spala bezdymny ogień. Nie potrzebujesz komina. Nie potrzebujesz komina. Nie potrzebujesz paleniska. Tak naprawdę, nie płacisz za żadną instalację. A mimo to, wciąż masz piękno prawdziwego ognia, ciepła i nawet wygląda jak prawdziwy palnik do drewna, nie uważasz?!

Co to jest Bioetanol?
OK, zacznijmy od początku. Etanol jest produktem ubocznym powstałym w wyniku fermentacji cukrów z roślin. Jest uważany za paliwo odnawialne i jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż jego podobne alternatywy paliwowe, co sprawia, że jest bardziej ekologiczny, a także spala się czysto. Etanol jest zasadniczo płynem i jest dostarczany w butelce.
Jak to działa?
To zawsze jest tak skomplikowane (nie) - wlewasz płyn do "paleniska" wewnątrz palnika na drewno. Zostawiasz go na kilka minut, potem zapalasz zapałkę i voila, palisz.
Rozpalanie ognia bioetanolowego
Początkowo spala się bardzo niskim, niebieskim płomieniem, a następnie po kilku minutach staje się nieco mocniejszy i daje dużo bardziej pomarańczowy płomień, jak każdy inny prawdziwy ogień. Naprawdę nie ma dymu, nie ma sadzy ani popiołu, tylko ogień. Oznacza to, że nie trzeba czyścić szyby, nie ma popiołu wypadającego przez drzwi i nie potrzeba komina ani przewodu kominowego. Ale to jest prawdziwy ogień.

Wydajność płomienia i ciepła można regulować poprzez regulację stopnia otwarcia paleniska. Jeśli chcesz ją niejako "wyłączyć", po prostu ją zamknij. Nie trzeba czekać, aż się przepali i nie trzeba ciągle "dodawać paliwa" (jak w przypadku kłód), co oznacza, że można wyjść z pomieszczenia i wrócić godzinę później do niego jeszcze zapalonego. Jest bez zamieszania, nie wymaga stałej obserwacji, jest całkowicie bezpieczny i spełnia wszystkie europejskie normy dotyczące kominków.
Wysłano mi więc ten piec od ImaginFires, aby wypróbować i przejrzeć go na blogu, który prowadzę od kilku tygodni. Jeśli interesują Cię pożary na bioetanol - gorąco polecam sprawdzić je, ponieważ sprzedają wszystkie rodzaje kominków na bioetanol, od wolnostojących koszyków na ogień, przez kominki w stylu wiktoriańskim, aż po kominki na drewno, takie jak ten, który recenzuję.

Główne korzyści
Poza tym, że jest to dosłownie tak łatwe w użyciu (nie wymaga rozpalania ani faffingowania!) - główną korzyścią w moich oczach jest zerowa instalacja. Dosłownie, wyjmuje się go z pudełka, ustawia w odpowiedniej pozycji i od razu można go zapalić. Fakt, że może się udać absolutnie wszędzie, jest również bajeczny. Kącik w kuchni, oranżerii, sypialni - wszędzie i na każdym rodzaju podłogi; nie potrzebujesz paleniska, w przeciwieństwie do prawdziwego palnika z bali. Oznacza to ogromne oszczędności w porównaniu z prawdziwym palnikiem na drewno, a nawet gazowym czy elektrycznym. Nie ma nic innego do wydania, jak tylko na sam produkt - co przy okazji, za 399 funtów dla tego konkretnego modelu jest raczej przystępne!

Fakt, że nie potrzebujesz komina, otwiera go również do użytku w każdym domu, nie tylko okresowym. Więc jeśli masz nowy budynek bez komina - nie ma problemu! A jeśli mieszkasz w obszarze kontrolowanym przez dym, to też nie ma problemu - bo nie ma dymu. Jest on również o wiele bardziej przyjazny dla środowiska niż typowe piece opalane drewnem.

Alternatywny palnik na drewno bez komina
To, że masz prawdziwy ogień, jest niesamowite. Nie jest to symulacja, jest całkowicie prawdziwa i ma taką naturalną atmosferę, jaką wszyscy kochamy w pożarach. To tak samo hipnotyzujący widok i poczucie romantyczności/kosmosu po zapaleniu. To prawdziwa oferta za ułamek ceny!

Mój jedyny negatywny komentarz dotyczy tego, że spalanie bioetanolu ma nieco inny zapach niż spalanie kłód i nie jest też całkiem bezwonny. W związku z tym, istnieją pachnące opcje etanolu, które chciałbym wypróbować. Są też fałszywe kłody, które można wykorzystać do symulowania efektu spalania kłód - również tego chciałbym spróbować!

Jak dużo ciepła wytwarza?

Pod względem mocy cieplnej, ten konkretny piec spala się z mocą 3KW, która jest wyższa niż większość grzejników elektrycznych lub grzewczych. W porównaniu z prawdziwym piecem opalanym drewnem, mały piec ma zazwyczaj moc 5KW - więc nie jest od tego zbyt daleko. Oczywiście, jak dobrze ogrzeje on pomieszczenie zależy od różnych czynników (wielkość pomieszczenia, izolacja itp.), ale przez ostatnie kilka tygodni testowaliśmy go wokół różnych pomieszczeń w domu, aby zobaczyć jak dobrze może ogrzać pomieszczenie, bez centralnego ogrzewania (którego nie mamy!).
Nasze mniejsze pokoje odniosły wielki sukces i dosłownie sprawiły, że w ciągu godziny od spalenia, nawet bez centralnego ogrzewania, stał się on ciepły. Nasza gigantyczna kuchnia-jadalnia, nie do końca, choć to całkiem spore pomieszczenie! A nasz średniej wielkości salon był rodzajem spotkania na środku drogi. Zdecydowanie wyraźnie rozgrzał pokój, jednak ze względu na nasze bardzo przeciągające się okna, myślę, że w niektóre z bardziej wietrznych dni toczyło się w nim trochę walki. Jednak w dni bezwietrzne było naprawdę bajecznie! Mam więc nadzieję, że jak tylko naprawimy przeciąg, to będzie prawie tak samo gorąco jak w mniejszych pokojach. Co byłoby niesamowite! Pożary na bioetanol zdecydowanie nie są przeznaczone do zastępowania centralnego ogrzewania - raczej dopełniania konkretnego pomieszczenia.

A co z kosztami eksploatacji?
Za każdym razem, gdy rozpalamy ogień, używamy pół butelki etanolu i trwa on za każdym razem około 3,5 godziny, paląc się z całkowicie otwartą komorą spalania. Butelka etanolu kosztuje 2,50 funta, więc na każde spalenie zużyliśmy 1,25 funta paliwa. Półotwarta komora spalania oczywiście spalałaby się dłużej, ale dawałaby mniejszą moc grzewczą.  Myślę, że za 3,5 godziny przyzwoitego ciepła i luksusu prawdziwego płomienia - 1,25 funta to całkiem niezły wydatek!
Można również uzyskać aromatyczny etanol, jak wspomniałem, który kosztuje nieco więcej - ale zapewnia nieco więcej aromatu podczas spalania. Jest taki "leśny" zapach, który bardzo chętnie wypróbuję!

Polecałbym?!
Naprawdę uważam, że jest to bajka - naprawdę świetna i niedroga alternatywa dla prawdziwego palnika na drewno i taka, która również wygląda uczciwie. Włożymy to do naszego otworu kominowego, jak tylko to wszystko naprawimy. Ale co w tym wspaniałego? Już go używaliśmy, po prostu ustawialiśmy go w różnych rogach pomieszczenia.
Ten piec to Malvern Black i obecnie jest dostępny w sprzedaży detalicznej w cenie 399 funtów, ale są to również tańsze/kosztowniejsze modele dostępne w zależności od tego, jaki styl preferujesz (łącznie z koszami kominkowymi i pełnymi kominkami!). Pamiętając o tym, że nie musisz płacić za palenisko, ani za instalację komina - oszczędzasz sobie około 1500 funtów kupując bioetanolowy palnik na paliwo zamiast prawdziwego palnika na drewno. Jeśli nie jest to jeden z najbardziej przekonujących powodów, aby wybrać to zamiast prawdziwego palnika na drewno - nie wiem, co to jest.
Uwielbiam go i już osobiście poleciłam go ludziom. Co o tym sądzisz? Rozważałbyś piec na bioetanol?

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie