2 października 2023
Aktualności 19 listopada 2020

Biokominki: ogrzewanie w dobrym stylu


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie


Podgrzewanie bioetanolem upowszechniło się w ostatnich latach jako trend do zastępowania tradycyjnych kominków.

Bioetanol jest w rzeczywistości naturalnym elementem i wysokim wskaźnikiem ekologicznym. Co więcej, jego instalacja nie wymaga szczególnych zawiłości ani nawet biurokratycznych formalności.

Ogrzewanie bioetanolem jest prezentowane jako ekologiczny i wygodny system ułatwiający instalację. W rzeczywistości ma on swoje wady i zalety i wymaga dogłębnej znajomości jego elementów, a przede wszystkim dokładnej znajomości paliwa.

Bioetanol jest rodzajem etanolu, wysoce łatwopalnego alkoholu, całkowicie naturalnego pochodzenia. Wytwarza się go poprzez fermentację skrobi i cukrów otrzymywanych z trzciny cukrowej, kukurydzy, ziemniaków.

 
Badane są jednak systemy otrzymywania go z produktów nieprzeznaczonych do spożycia (tzw. "no food crops"), takich jak lignina, lub wytworzonych na glebach marginalnych, a zatem nie usuniętych z roślin spożywczych.

Spalanie bioetanolu musi być absolutnie bezzapachowe, więc jeśli w trakcie użytkowania zauważymy coś w powietrzu, musimy być podejrzliwi; jest prawdopodobne, że w tym przypadku dodano to z innymi produktami, co jest sprzeczne z odpowiednimi przepisami (rozporządzenie CEE 3199 22/11/93).

Działanie biokominka jest w zasięgu każdego. Urządzenie po zakupie nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów przy jego instalacji.

Niektóre modele mogą nawet wisieć na ścianie jak normalny obraz.

 
Proces obsługi pieca na bioetanol jest prosty. W rzeczywistości, w jego wnętrzu znajduje się palnik, który jest wypełniony cieczą palną (etanolem).

Włączenie paliwa powoduje powstanie płomienia, który stopniowo spala ciecz, która wytwarza opary. Płomień jest regulowany. Co więcej, jego intensywność i czas trwania zmieniają się w zależności od mocy palnika.

Wydajność jest doskonała w porównaniu z systemami wyposażonymi w przewody kominowe, które pobierają większość ciepła z procesu spalania.


 
Oczywiście, piece na bioetanol są idealne do ogrzewania małych pomieszczeń lub środowisk, do których nie dociera system grzewczy. Wreszcie, podobnie jak w przypadku kominków, jest to doskonałe rozwiązanie do integracji z istniejącym systemem grzewczym.

INSTALACJA
Aby go uruchomić, należy wyjąć szybę ochronną i otworzyć specjalną komorę do wprowadzenia niezbędnej cieczy, bioetanolu.

Następnie zapalić kominek określoną zapalniczką lub długą zapałką, aby uniknąć niebezpieczeństwa poparzenia.

Podczas pracy palników nie wolno dodawać paliwa do palników.

Ponadto, aby bezpiecznie obsługiwać operację wyłączania, do zamknięcia otworu palnika służy specjalne narzędzie, które zostało dostarczone.

W końcu próba podmuchu ognia, aby go ugasić, będzie miała dokładnie odwrotny efekt, czyli podsycanie płomieni. Jeśli jednak chodzi o bezpieczeństwo, konieczne jest szczelne zamknięcie zbiorników na bioetanol i trzymanie ich z dala od urządzenia.

MODELE BIO-KOMINKÓW
Kominki na bioetanol są czymś więcej niż tylko prawdziwym systemem grzewczym, są rozwiązaniem, które daje poczucie smaku. W rzeczywistości jest wiele rodzajów!

Od kominków ściennych na bioetanol po te do powieszenia na suficie! Jak już wspomniano, nie stanowią one prawdziwego systemu grzewczego.


 
W rzeczywistości emitują one ciepło tylko w obszarze obwodu urządzenia i są wybierane bardziej jako mebel niż do funkcji ogrzewania.

Modele dostępne na rynku są następujące:

  • stojak podłogowy;
  • wyspa;
  • zawieszona lub kwadratowa.

STANDARD PODŁOGOWY

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ, przypominający wygląd tradycyjnego kominka w domach.

Prosty model, jeśli chodzi o procedurę instalacji, może być umieszczony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Nie wymaga żadnych podpór ściennych, a niektóre modele na rynku są wyposażone w kółka, które pozwalają na łatwe przemieszczanie.

RAMA
Dzięki bardziej innowacyjnej linii wzorniczej, kominki wiszące stanowią najbardziej wybredny wybór w poszukiwaniu modnego stylu dla środowiska domowego.

Prosta konstrukcja, płaska rama, przypomina kształtem obraz, łatwy do powieszenia na ścianie.

PIECE NA BIOETANOL
W przeciwieństwie do biokominków, piece na bioetanol oferują zaprogramowane systemy włączania i wyłączania, systemy termoregulacyjne i mogą ogrzewać bardziej przestronne pomieszczenia.

Najpotężniejsze piece na bioetanol mogą być wykorzystywane jako bojlery podłączone do systemu grzejnikowego w celu ogrzewania domu.

 
Kuchenki na bioetanol są wyposażone w takie funkcje jak wentylacja w celu lepszego rozpraszania ciepła oraz system przeciwwypływowy w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa płynnego paliwa.

Ponadto nie brakuje systemów dyfuzji esencji, idealnych dla miłośników olejków eterycznych i aromaterapii.

Wreszcie, zużycie pieców na bioetanol zależy od ich mocy nominalnej.

Ogrzewanie do bioetanolu
Piec na bioetanol ma szerokie zastosowanie jako substytut "tradycyjnych" systemów grzewczych. Dowiedzmy się, jakie są zalety i wady tego nowego rozwiązania dla ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Wśród zalet ogrzewania bioetanolem warto wymienić jego praktyczność. W rzeczywistości nie jest konieczne posiadanie stałego systemu lub nawet przewodów kominowych.

 
System usuwania odpadów nie jest zatem konieczny, ponieważ piec na bioetanol nie wytwarza dymu, a jedynie dwutlenek węgla.

Ponadto należy pamiętać, że jest to rozwiązanie ekologiczne: bioetanol jest produkowany z biomasy odpadowej i nie wytwarza spalin. Jest to ekologiczny wybór, który ma ograniczony wpływ na środowisko.

Wreszcie, piękno i design pieca na bioetanol sprawia, że jest to naprawdę fascynujący mebel, zdolny nadać charakter otoczeniu.

Piec na bioetanol ma jednak pewne ograniczenia: produkcja dwutlenku węgla, aczkolwiek minimalna, powoduje konieczność wietrzenia pomieszczeń co dwie lub trzy godziny.

Ponadto należy podkreślić, że jeżeli ceny pieców na bioetanol są raczej niskie, to koszty bioetanolu nie są niskie. 

ZACHĘTY DO ZAKUPÓW
Zakup pieca na bioetanol to rozsądna decyzja dla tych, którzy chcą mieć wysoką wydajność i dobre osiągi w czasie.

W rzeczywistości ci, którzy zdecydują się zainwestować w bioetanol, mogą skorzystać z zachęt i ulg podatkowych, które pozwalają zamortyzować wydatki.

Zakup tego produktu pozwala na skorzystanie z ulgi podatkowej w wysokości 65% na modernizację energetyczną budynków lub 50% na remont budowlany. Odliczenia, które zostały również potwierdzone przez ustawę budżetową 2020.


KONSERWACJA I CZYSZCZENIE
Biokominek nie wymaga żadnych szczególnych prac konserwacyjnych, nie wytwarza sadzy, pyłu ani popiołu.

W rzeczywistości, oprócz zachowania najlepszej możliwej estetyki, konieczne będzie jedynie przeprowadzenie normalnego czyszczenia, aby uniknąć tworzenia się osadów paliwa.

REGULACJA
W przypadku zakupu dużych ilości, DAS musi być wystawiony w czasie, gdy przewoźnik musi być w posiadaniu ADR, w celu przewozu towarów niebezpiecznych.

PRODUKCJA BIOETANOLU
Wreszcie, bioetanol różni się od klasycznego etanolu w procesie produkcji. W rzeczywistości, bioetanol jest produkowany w procesie fermentacji biomasy, takiej jak odpady rolne, zboża, rośliny cukrowe lub bogate w skrobię.

Ponadto w procesie produkcji bioetanolu powstają, w zależności od wykorzystanego surowca, różne produkty uboczne, z których każdy ma wartość ekonomiczną.

 

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie