21 kwietnia 2021
Aktualności 19 listopada 2020

Zasada działania biokominków


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

  

  Popularność biokominków jest bezsprzeczna, chociaż jest to stosunkowo nowy element na naszym rynku i w naszych wnętrzach. Doceniane są przede wszystkim w małych mieszkaniach, gdzie sprawdza się ich wyjątkowa użyteczność. Są łatwe w obsłudze, nie wymagają podłączenia do komina i nie brudzą, a wieczór spędzony przy nich jest bardzo przyjemny.

Piecyki na paliwo ekologiczne

    Istnieje kilka rodzajów biokominków. Zazwyczaj dzieli się je na kominki wiszące, narożne i stołowe. Wyróżnia się też modele wolnostojące i tak zwane jadalne. Takie kominki znakomicie sprawdzają się we wszystkich nowoczesnych wnętrzach. Można je umieścić w zasadzie w dowolnym pomieszczeniu, nawet w łazience. Są mobilne, więc jeśli znudzi nam się jedno miejsce, za chwilę powędrują w drugie. Przypominamy, nie potrzebują przewodu kominowego. Ba, kominek można nawet ze sobą zabrać w czasie przeprowadzki, a są osoby, które zabierają go ze sobą na wczasy. Jest on po prostu bardzo praktyczny, a rodzina się do niego przyzwyczaja.

Paliwo do biokominków

    Typowym paliwem dla kominków ekologicznych jest koncentrat bioetanolu. Jest to paliwo, które nie śmierdzi i jest w pełni ekologiczne. Produkuje się je z biomasy i całkowicie się bio degeneruje. Ma wartość kaloryczna wyższą nawet od węgla kamiennego, dzięki czemu litr płynu jest w stanie palić się nawet przez 6 godzin, jeśli ustawimy stosunkowo niewielki płomień. Możliwe jest to dlatego, że pali się nie tyle samo paliwo, co jego opary. Nie trzeba się jednak tego faktu bać, bo pali sie tylko wysokie stężenie, a o nie trudno nawet jedynie kilka centymetrów od płynu. Przechowywanie także nie jest ryzykowne.  

 Bioetanol spala się zupełnie, czyli nie zostaje po nim popiół. Nie ma też dymu czy smrodu, a jedynym produktem spalania oprócz ciepła jest para wodna w dużych ilościach. Nikt się od niego nie udusi, bo więcej dwutlenku węgla od biokominka wytwarzają zwykle domownicy.

Budowa biokominka

    W centrum biokominka jest pojemnik na biopaliwo. Znajduje się on zaraz pod paleniskiem. Przy niej jest także komora zabezpieczająca przed rozlaniem się paliwa. Sam zbiornik ma wskaźnik poziomu paliwa. Znajduje się przy nim też ręczny wyłącznik biokominka, dzięki któremu można fizycznie odciąć dopływ paliwa do paleniska. Certyfikat TÜV gwarantuje nam, że cała konstrukcja jest w pełni bezpieczna i ryzyka nie stanowi nawet przewrócenie się zbiorniczka z paliwem czy całego wolnostojącego piecyka. 

   Obudowa piecyka jest zawsze odporna na wysokie temperatury. Jej budowa może być bardzo różna. Za najładniejsze uchodzą obudowy szklane, które pozwalają na oglądanie ognia bezpośrednio. Czasami znajdziemy tam jeszcze inne przedmioty, na przykład ozdobne kamienie, które rozgrzewają się w czasie palenia, a potem podtrzymują ciepło dłużej tak, że można się nim cieszyć już po wyłączeniu biokominka. Kamienie mają wysokie ciepło właściwe, co oznacza, że oddają one energię bardzo powoli. Jest to rozwiązanie idealne w sytuacji, kiedy kominek ma dogrzewać pomieszczenie.

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie