2 października 2023
Aktualności 19 listopada 2020

Kominek do drewnianego domu


Biokominki ogrodowe - bestsellery

Wolnostojący SIERRA biały z certyfikatem TÜV 1 090,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący ROMEO czarny z certyfikatem TÜV 830,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący GALINA z certyfikatem TÜV 210,00 PLN Zobacz w sklepie

 

   Drewniane domy są naprawdę ekscytujące, ale kiedy się na nie zdecydujemy, musimy się mierzyć z wieloma ograniczeniami, które czasami zabierają nam niektóre opcje aranżacyjne. Jednym z takich kosztów posiadania drewnianego domu jest konieczność zastanowienia się dwa razy nad wyposażeniem go w kominek. Jaka opcja będzie tutaj najlepsza? Na co stawiać?

Kominek

    Prawdziwie magiczne, przytulne i ciepłe miejsce to miejsce, w którego centrum znajduje się kominek z żywym ogniem. Dla wielu z nas jedną z najprzyjemniejszych myśli jest zawsze możliwość usadowienia się przed kominkiem w drewnianym domku letniskowym, najlepiej z kubkiem grzańca w ręku. Wszyscy siadają razem i jest to punkt centralny dla zgromadzonych. Dawniej takie kominki były dość sporym ryzykiem, ponieważ zwłaszcza w drewnianych domkach, naprawdę łatwo było o pożar, a do tego cofanie się spalin było realnym zagrożeniem. W przypadku nowoczesnych konstrukcji stosuje się zupełnie inne materiały i jeśli tylko kominek został odpowiednio zamontowany przez specjalistę, można go traktować jako w pełni bezpieczne źródło ciepła. Źródłem ciepła, które w dodatku będzie bardzo ładne i ekscytujące.

Kominek do domu letniskowego

    W czasie przygotowywania kominka w drewnianym domu letniskowym, trzeba panować nad wieloma czynnikami. Trzeba się upewnić chociażby, że w bezpośrednim sąsiedztwie kominka nie będzie żadnych łatwopalnych materiałów. Na wybór dostatecznej opcji wpływ musi mieć paliwo, z jakiego będziemy korzystali, jak również metraż pomieszczeń

.    Nie wolno zapominać oczywiście o aranżacji wnętrza. W przypadku nowoczesnych kominków nie jest to raczej ograniczenie, ponieważ odpowiednie opcje można dostosować do praktycznie każdego stylu. Są industrialne opcje ze stali, przeszklone piece nowoczesne, opcje ze stylizacją vintage oraz propozycje żeliwne i kaflowe. Popularnym wyborem są piece z szybami panoramicznymi, dzięki którym pięknie widać ogień.

    Coraz częściej wybierane są też kominki ekologiczne. Są one bardziej bezpieczne i nie bez znaczenia jest też ich ekologiczny charakter. Ich główną zaletą jest wygoda wykorzystania, ponieważ nie potrzebują przewodów kominowych. Można je ustawić w dowolnym miejscu bez przygotowania, jedynie pod warunkiem, że miejsce jest zabezpieczone przed ogniem. Świetnie sprawdzają się w domach wielorodzinnych, gdzie przydaje się dodatkowe ogrzewanie pomieszczeń. Takim kominkiem można bez problemu podnieść temperaturę o 2-3 stopnie.

    Nie musimy też wcale ograniczać się do klasycznego kominka zabudowanego w ścianie. Możemy postawić równie dobrze na żeliwne piece wolnostojące, tak zwane kozy. Spisują się one najlepiej wszędzie tam, gdzie kominek nigdy nie był w planie, a w przypadku rozwiązań ekologicznych nie potrzebujemy nawet żadnych przewodów odprowadzających spaliny.

Kominek wolnostojący – koza

    Kozy pojawiają się w domkach drewnianych głównie dlatego, że są bardzo praktyczne i do tego uchodzą za nowoczesne. Ich zainstalowanie jest stosunkowo łatwe, a w porównaniu z klasycznymi kominkami wręcz banalne. Nie ma też większych problemów z przestawieniem kozy w inne miejsce, jeśli tylko to miejsce będzie miało dostęp do ujścia dla przewodów kominowych. Trzeba zauważyć, że koza potrzebuje naprawdę bardzo mało miejsca, więc zwłaszcza w połączeniu z ogromną liczbą różnych modeli o bardzo  zróżnicowanej stylistyce, daje nam to możliwość umieszczenia pieca wolnostojącego w zasadzie dowolnym miejscu i w dowolnych warunkach.

    W drewnianych domach koza nierzadko jest dodatkowym źródłem ciepła, a niekiedy nawet jedynym, chociaż to wymaga odpowiednich warunków pogodowych. Zazwyczaj taki piec to jednak za mało. Co ciekawe, komin prowadzący od kozy jest dodatkową formą ogrzewania pomieszczenia. Koza oddaje ciepło całą swoją bryłą, a także właśnie przewodami. Nie trzeba się też bać tego pieca, ponieważ zamknięte komory nie powodują ryzyka emisji pyłów i nie dojdzie też do przypadkowego zaprószenia ognia.

Ogrzewacze gazowe - hity tego sezonu!

UMBRELLA stalowy biały 1 560,00 PLN Zobacz w sklepie
Wolnostojący PATIO stalowy - sterowanie manualne 2 790,00 PLN Zobacz w sklepie
wolnostojący UMBRELLA stalowy czarny 1 540,00 PLN Zobacz w sklepie